Çamlıca Restaurant & Cafe

Hakkımızda

Çamlıca Restaurant & Cafe

Helal ve sağlıklı ürünler sunma amacıyla 2022 yılında kurulan Çamlıca Restaurant, Aksaray Merkezde 600 metrekare kapalı alana sahip yeni modern dizeynı ile faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca Akdeniz Toros ürünleri sunarak helal gıdaya dikkat ettiğimizi göstermektedir.

Akdeniz Toros, ürünlerini hazırlarken, kırmızı ve beyaz ette elektroşok verilmeden ve İslami ölçülere uygun olarak kesime dikkat eder, bununla birlikte tavuk grubunda, sıcak suda haşlama yapmadan kuru yolum usulü ile ürünlerini hazırlamaktadır.

Vizyon

İnsan sağlığına önem vererek; gıda güvenliği ve hijyen standartlarına uygun lezzetli ürünler sunan REFERANS kurum olmaktır.

Misyon

Sağlıklı, lezzetli ve gıda güvenliği ve hijyen standartlarına uygun olarak hazırlanan ürünlerimizle unutulmaz lezzetler sunmaktır.

 

 

GIDA SEKTÖRÜNDEKİ FİRMAMIZIN ANA POLİTİKASI;

HELAL, SAĞLIKLI VE HİJYENİK ÜRÜNLER ÜRETEREK İNSAN SAĞLIĞI VE TÜKETİCİ HAKLARINA ÖNEM VERMEKTİR.

BU DOĞRULTUDA EĞİTİLMİŞ PERSONEL VE UYGUN ALTYAPI İLE KALİTE VE HİJYEN BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİNİ , GIDA GÜVENLİĞİNİN HER KADEMEDE ANLAŞILMASINI VE BENİMSENMESİNİ AMAÇ EDİNEREK , BU AMAÇ KAPSAMINDA YASAL KOŞULLARA VE ISO 22000 ŞARTLARINA UYMAYI İLKE EDİNMİŞTİR.

MÜŞTERİ İHTİYAÇ VE BEKLENTİLERİNİ DEĞERLENDİREREK HİZMETİ SUNMAK , MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN SÜREKLİ ÖLÇÜLEREK EN İYİ HİZMET BEKLENTİSİNİ ZAMANINDA KARŞILAMAK BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZDİR.

TÜM ÜRETİM ZİNCİRİ BOYUNCA , TEDARİKÇİLERİMİZDEN MÜŞTERİLERE KADAR BELİRLENMİŞ VE ÖLÇÜLEBİLİR KALİTE VE GIDA GÜVENLİĞİ HEDEFLERİYLE

ETKİN BİR İLETİŞİM OLUŞTURMAKTIR.

 

KALİTE YÖNETİM VE GIDA GÜVENLİĞİ SİSTEMLERİ DOĞRULTUSUNDA YÜRÜTTÜĞÜMÜZ POLİTİKAMIZI, EĞİTTİĞİMİZ PERSONELİMİZİ VE YÖNETTİĞİMİZ PROSESLERİMİZİ HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA BELİRLİ PERİYOTLARDA ÖLÇÜMLEMEK VE SÜREKLİ İYİLEŞTİREREK BÜYÜMEK TEMEL İLKEMİZDİR.

Hakkımızda